The Ambassador of Ireland, His Excellency Geoffrey Keating, presented his credentials to President Dr Tony Tan Keng Yam in a ceremony at the Istana today. His curriculum vitae is attached.   

.    .    .    .     .

MINISTRY OF FOREIGN AFFAIRS

SINGAPORE

28 AUGUST 2014

—————————————————–

H.E. GEOFFREY KEATING

 

AMBASSADOR TO THE REPUBLIC OF SINGAPORE

IRELAND

BORN:

19 December 1957, New York, USA.

MARITAL STATUS:

Married to Jane Keating.

Two children.

EDUCATION:

1975- 1979

B.A. (Mod.) 1st Class, Classics, Trinity College Dublin.

1993-1995

MSc. (Econ.) in Policy Studies, Institute of Public Administration/Trinity College Dublin.

CAREER:

22 June 1981

Third Secretary, Department of Foreign Affairs.

July 1985

Third Secretary and Deputy Head of Mission, Embassy of Ireland, Holy See.

July 1988

Third Secretary, Information Section, Department of Foreign Affairs.

July 1990

Vice Consul, Consulate General of Ireland, Boston.

July 1992

First Secretary, Cultural Section, Department of Foreign Affairs and concurrently Secretary, Cultural Relations Committee, Executive Secretary, Scholarship Exchange Board.

Sep 1994

Head of Inspection and Internal Audit Unit.

Aug  1995

First Secretary, Embassy of Ireland, London, and Foreign Press and Cultural Officer.

May 2000

Consul General of Ireland, Shanghai (including Anhui, Jiangsu, Jianxi and Zhejiang Provinces).

Aug 2004

Counsellor, Department of Foreign Affairs: Director, Bilateral Economic Relations Division.

Jul 2005

Ambassador of Ireland to Bulgaria (with secondary accreditations to Armenia and Georgia).

Aug 2010

Counsellor, Department of Foreign Affairs: Deputy Director General, EU Division.

Jan 2012

Secondment to the EU Affairs Division of the Department of the Taoiseach (Prime Minister).

28 Aug 2014

Ambassador of Ireland to Singapore.

AWARDS:

1988

Knight Commander of the Order of Saint Gregory the Great (Holy See).

2010

Order of the Stara Planina (Bulgaria).

2010

Honorary Doctorate in Laws from the New Bulgarian University, Sofia (Bulgaria).

August 2014